Szkoła Podstawowa Nr 1
im. Janusza Korczaka w Sobótce
zaprasza wszystkich mieszkańców Sobótki i okolic
na uroczystości związane z odsłonięciem nagrobka pułkownika
Władysława Kabata
DATA: 16 października 2015 roku
HARMONOGRAM UROCZYSTOŚCI
- 11.00 – Msza św. w intencji pułkownika Kabata odprawiona przez księdza Proboszcza Edwarda Jurka w kościele św. Jakuba w Sobótce
- 11.45 – główne uroczystości przy nagrobku pułkownika Kabata na cmentarzu
- Przemówienie Pana Zdzisława Kabata – syna pułkownika
- Przemówienie Dyrektora Ślężańskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji Pana Wiesława Drozdowskiego
- Przemówienia zaproszonych gości
- Złożenie hołdu Pułkownikowi i odsłonięcie nagrobka
- Złożenie kwiatów i zniczy.
Zapraszamy serdecznie społeczność lokalną, uczniów i nauczycieli szkół z terenu gminy Sobótka, poczty sztandarowe.
Biogragfia
Władysław Kabat ps. "Brzechwa" (ur. 1906, zm. 1980) – działacz ruchu ludowego, żołnierz Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej, pułkownik Wojska Polskiego.
Urodził się 8 lipca 1908 w Miechowicach Małych w rodzinie chłopskiej, jako jeden z pięciorga dzieci Jana i Teresy Kabatów. Brat Mieczysława Kabata. Ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Ostrowi Mazowieckiej. 15 sierpnia 1931 Prezydent RP, Ignacy Mościcki mianował go podporucznikiem ze starszeństwem z 15 sierpnia 1931 roku i 189. lokatą w korpusie oficerów piechoty, a Minister Spraw Wojskowych, Józef Piłsudski przydzielił do 17 Pułku Piechoty w Rzeszowie, na stanowisko dowódcy plutonu. Następnie był dowódcą kompanii i adiutantem w Pułku "Wilno". 22 lutego 1934 został mianowany porucznikiem ze starszeństwem z 1 stycznia 1934 roku i 246. lokatą w korpusie oficerów piechoty.
Walczył w kampanii wrześniowej w składzie 33 Dywizji Piechoty. Po 5 dniach niewoli niemieckiej zbiegł w dniu 2 października 1939 w Ostrowcu Świętokrzyskim. W październiku 1939 rozpoczął pracę konspiracyjną w ramach Stronnictwa Ludowego, a następnie ZWZ, AK i BCH na terenie powiatów Dąbrowa Tarnowska i Tarnów. W okresie od 1940 do kwietnia 1943 był komendantem Obwodu AK Dąbrowa Tarnowska kryp. "Drewniaki", w Inspektoracie AK Tarnów, a następnie został przeniesiony do dyspozycji Komendy Okręgu AK Kraków i wyznaczony na stanowisko inspektora z zadaniem prowadzenia akcji scaleniowej Batalionów Chłopskich z Armią Krajową. W czerwcu 1944 r. został wyznaczony przez dowództwo Armii Krajowej na dowódcę osłony Akcji III Most, lądowiska Motyl i jego okolic[1].
Po wyzwoleniu wstąpił do Ludowego Wojska Polskiego, gdzie od czerwca 1945 do kwietnia 1946 pełnił obowiązki szefa sztabu 37 Pułku Piechoty. Po zdemobilizowaniu osiedlił się w Sobótce k.Wrocławia. Aresztowany i więziony przez UB z powodów politycznych. Zmarł 29 września 1980 r. i został pochowany na cmentarzu w Sobótce.
28 maja 1997 Rada Miasta i Gminy Sobótka podjęła uchwałę o zmianie dotychczasowej nazwy ulicy Marcelego Nowotki na Władysława Kabata.
W dniu 31 sierpnia 2008 r. na cmentarzu parafialnym w Wietrzychowicach został odsłonięty obelisk który upamiętnia jego osobę jako syna wietrzychowskiej ziemi.